تابستانی که گذشت ( تابستان ۱۳۹۳ )

نوشته شده توسط مدیر سایت در ۱۳ مهر ۹۳

هدف در دپارتمان آموزش انجمن برنا ، فراهم کردن شرایط و محیط یادگیری فعال ، خودانگیخته و بدون واسطه است ، تا هر کودکی متناسب با توانایی ها و علاقه مندی هایش بتواند به حداکثر فراگیری دست یابد . همچنین همیشه سعی کردیم تا با الگو گرفتن از سیستم های نوین آموزشی و برنامه ریزی و طراحی کارگاه ها و فعالیت های پروژه ای و کودک محور ، روحیه ی پژوهش گری ، مشارکت ، جستجو ، هماهنگی و تمرکز را در کودکان پرورش دهیم . در این مسیر مشاهده ی دقیق کودکان و توجه به نیازهای آنان ، خانواده ها ، جامعه محلی و همچنین مسائل اجتماعی همیشگی و مداوم بوده است .

از این رو بعد از بررسی ترم های گذشته و گفتگوهایی که با والدین و کودکان داشتیم ، تصمیم بر این شد که ترم تابستان را کاملا به شیوه ی پروژه محور و با رویکرد  رجیواملیا  پیش برویم .

پروژه هایی که در ترم تابستان کار کردیم :

- پروژه جشن :

این پروژه که با هدف ترویج فرهنگ صلح و دوستی اجرا شد به مدت دو هفته به طول انجامید . در این پروژه کودکان دریافتند که به محیط اطراف شان و اتفاقات و جریانات اجتماعی حساس باشند و برای موضوعات شاید در ظاهر کوچک ولی با ارزش ، جشن گرفته و در کنار دوستان شان  شادی و دوستی را زندگی کنند . جشن های خورشید ، سانتا کروز ، عمو نلسون ماندلا ، زمین تمیز و جشن خانواده ، تعدادی از جشن های این پروژه بودند که با برنامه ریزی و همراهی کودکان برگزار شدند .

 

پروژه احترام :

در این پروژه کودکان با تعریف احترام آشنا شدند. موضوعاتی چون احترام به خود ، احترام به تفاوت ها ، احترام به بزرگترها و سالمندان ، احترام به زمین ، احترام به جانوران و گیاهان و . . . در این پروژه کار شد . در پایان این پروژه کودکان با هدف احترام به پدر بزرگ ها و مادر بزرگ هاشون ، جشنی را در برنا برگزار کردند و با هدیه دادن قاب عکس هایی که کار دست خودشون بود ، عشق و احترام و دوست داشتن شان را به آنها نشان دادند .

 

پروژه تخریب زمین :

هدف این پروژه آگاه نمودن کودکان نسبت به رفتار ها و ناملایمات زیست محیطی انسان ها با کره زمین بود . ابتدا کودکان را با مفهوم تخریب آشنا کرده و سپس در هرروز از این پروژه عواملی که سبب تخریب  زمین می شوند را مرور کردیم . فعالیت های عملی کودکان از جمله ساخت ماکت های گوناکون در این پروژه بسیار زیاد و دیدنی بود.

 

خداحافظی کوکان پیش دبستانی

پس از اتمام پروژه های کودکان و در هفته آخر شهریور ماه ، کودکان پیش دبستانی با سپری کردن یک روز خوش و پر هیجان ، برنا را با خاطره هایی به یادماندنی به قصد ورود به  دبستان ترک کردند .

  

فرستاده شده در خبرنامه،صفحه اصلي | بدون نظر

ارسال نظر