دوره پرورش موسیقایی شنوایی

پنجره کودکی، با هدایت اساتید مختلف حوزه موسیقی کودک و با بهره‌گیری از روش‌های آموزشی مرسوم چند دوره آموزش موسیقی به کودکان را برگزار نموده است. این آموزش‌ها مبتنی بر روش کارل ارف، سوزوکی و … صورت گرفت که در خصوص برآیند آن در ارتباط با کودکان ۳ تا شش سال، قویا به این نتیجه رسیدیم که پرداختن به پرورش و تقویت توانایی‌های شنیداری و هوش موسیقایی کودکان در این سنین، به مراتب مهمتر و اثرگذارتر از تلاش و کوشش و پافشاری برای نواختن ساز به کودکان گروه سنی الف است و البته این تجربه، آسان بدست نیامد.

این دوره که هم‌اکنون سومین نوبه آن را در دست اجرا داریم ضمن تربیت و پرورش قدرت موسیقایی و لذت شنوایی کودکان در قالب بازی، قصه و شعرخوانی به تقویت ریتم شناسی نهفته در واژه‌ها و اشعار، تقویت گویایی و بیان احساس با شعرخوانی و تقویت روحیه جمع‌گرایی و اعتماد به نفس می‌پردازد.

آنچه در بالا بدان اشاره شد، بخشی از فعالیت‌های این دوره در ترم یک که شامل ۱۲ جلسه است بود و اما در ترم دوم ، علاوه بر تقویت شنوایی و درک موسیقایی، کودکان با الفبای بین‌المللی موسیقی دز حد نیازشان آشنا می‌شوند. این آموزش با استفاده از بازی‌های تلفیقی و قصه‌های حرکتی در نهایت موجب یادگیری نت‌های هفت‌گانه و درک صحیح آن‌ها می‌شود.

آشنایی کودکان با انواع صداسازهای ساخته دست انسان و موجود در طبیعت، شنیدن صداها و آواهای موجود در طبیعت، تشکیل جلسه‌ای ویژه در طبیعت با موضوع معرفی نغمه‌هایی از دل طبیعت، موسیقی نقاشی و برنامه‌هایی از این دست مکمل آموزش‌ها در این دوره‌اند.

این دوره شامل ۲ ترم سه ماهه (هر ترم ۱۲ جلسه) و هر هفته یک جلسه برگزار می‌شود. پس از این دوره کودکان قابلیت و آمادگی مضاعفی برای آموختن نواختن ساز (در صورت تمایل) را خواهند داشت.